Jakie są obowiązki kadrowo - płacowe pracodawcy?

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi przestrzegać Kodeksu Pracy, w którym zawarte są wszystkie obowiązki pracodawcy. Do podstawowych z nich należą te związane z obsługą kadr oraz płac. Jest to szeroki zakres czynności, który dotyczy zawarcia umowy, jej warunków oraz wysokości wynagrodzenia. Jednak obowiązków jest znacznie więcej, dlatego warto wiedzieć, z czym dokładnie się wiążą.

Umowy dla pracowników

Głównym obowiązkiem kadrowo – płacowym jest przygotowanie odpowiedniej umowy dla zatrudnianego. Zgodnie z Kodeksem Pracy, każdy zatrudniony musi posiadać podpisaną przez obie strony umowę. W umowie muszą się znaleźć dane pracodawcy oraz pracownika, wszelkie szczegóły odnośnie obowiązków na danym stanowisku oraz miejsce wykonywania pracy. Oczywiście w umowie nie może zabraknąć informacji o rodzaju umowy, czy jest to umowa o pracę, zlecenie lub o dzieło. Ponadto kluczowym elementem umowy jest określenie wysokości wynagrodzenia. W tworzeniu umów bardzo pomocne bywają programy kadrowo – płacowe.

Składki ZUS

Każdy pracodawca oprócz podpisania umowy z pracownikiem musi odprowadzać odpowiednie składki ZUS. W tej kwestii biuro księgowe może okazać się bardzo pomocne. Księgowi z wykorzystaniem odpowiednich programów są w stanie szybko wyliczyć należną składkę, a pracodawca będzie miał pewność, co do jej poprawności. Ponadto podczas rozliczania ZUS należy być zaznajomionym z obowiązującymi przepisami oraz mieć świadomość, że wysokość podatków oraz składek ZUS jest uzależniona od wielu czynników, chociażby od formy zatrudnienia.

Ewidencja czasu pracy

Kolejny obowiązek kadrowo – płacowy przedsiębiorcy to prowadzenie ewidencji czasu pracy każdego zatrudnionego pracownika. Jest to o tyle ważne, że na podstawie ewidencji czasu pracy tworzone są listy płac i wypłacane jest wynagrodzenie. W tej kwestii również pomocne może być nasze biuro, które zajmie się sporządzeniem listy płac, zestawienia miesięcznego wynagrodzenia, prowadzeniem kartoteki wynagrodzeń oraz akt osobowych pracowników. Korzystając z usług biura rachunkowego przedsiębiorca zyskuje czas oraz pewność, że wszystkie niezbędne obowiązki kadrowo – płacowe zostały wypełnione zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wróć

DANE KONTAKTOWE

Biuro Ksiegowe
Ewa Gąsiorek
ul. Przemyska 11A lok. 41
02-361 Warszawa
Dzielnica Ochota
woj. mazowieckie
22 668 49 09
518 152 612
517 437 182

GODZINY PRACY

Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00
Sobota: nieczynne
Niedziela: nieczynne

Finanse EG | ul. Przemyska 11A/41 | 02-361 Warszawa | Dzielnica Ochota | woj. mazowieckie | 22 668 49 09 | 518 152 612 | 517 437 182 | kontakt@finanseeg.pl | NIP: 1130987198