Na czym polega rachunkowość firmy?

Działalność każdego, nawet najmniejszego przedsiębiorstwa, związana jest z dokonywaniem rozliczeń wynikających prowadzenia firmy. Brak odpowiedniego prowadzenia przez przedsiębiorstwo rachunkowości może wiązać się z odpowiedzialnością karną oraz finansową. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien znać pojęcie rachunkowości i wiedzieć, na czym ona polega.

Definicja rachunkowości

Rachunkowość firmy to pojęcie bardzo obszerne. Jednak można je określić, jako sformalizowany system służący do zapisu zdarzeń gospodarczych mających miejsce w firmie. Dzięki rachunkowości uzyskuje się informacje na temat procesów gospodarczych i na ich podstawie można podejmować kluczowe dla przedsiębiorstwa działania. Zgromadzone informacje dają możliwość określenia, czy taki sposób gromadzenia zapasów jest opłacalny lub kiedy zamówić koleją partię towaru do produkcji.

Dane ze zdarzeń gospodarczych wskazują również, kiedy dany kontrahent powinien uregulować należności i za jakie usługi.  Dlatego też rachunkowość znacznie ułatwia prowadzenie firmy i kontrolę nad podejmowanymi transakcjami. Warto jednak pamiętać, że zapis zdarzeń gospodarczych musi być dokonywany w ściśle określony sposób, który jest uregulowany prawnie.

Jakich informacji dostarcza rachunkowość?

Rachunkowość w firmie daje ogromną wiedzę na temat działalności firmy. Między innymi posiadamy informacje o ilości sprzedanych towarów, o kosztach, zysku oraz produktach, które znajdują się na magazynach. Tak zbierane i agregowane dane pozwalają na ocenę kondycji przedsiębiorstwa, a nawet są wykorzystywane przez banki w celu oceny zdolności kredytowej danej firmy.

Jako że prowadzenie rachunkowości to dużo działań, warto zdecydować się na usługi, jakie oferuje biuro księgowe. Dzięki profesjonalnemu oprogramowaniu oraz wiedzy, prowadzenie pełnej rachunkowości firmy jest sprawne i zgodne z wszelkimi wymaganiami prawnymi. Dlatego szczególnie duże firmy powinny korzystać z profesjonalnych biur księgowych, które zajmą się ewidencją zdarzeń gospodarczych firmy.

Wróć

DANE KONTAKTOWE

Biuro Ksiegowe
Ewa Gąsiorek
ul. Przemyska 11A lok. 41
02-361 Warszawa
Dzielnica Ochota
woj. mazowieckie
22 668 49 09
518 152 612
517 437 182

GODZINY PRACY

Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00
Sobota: nieczynne
Niedziela: nieczynne

Finanse EG | ul. Przemyska 11A/41 | 02-361 Warszawa | Dzielnica Ochota | woj. mazowieckie | 22 668 49 09 | 518 152 612 | 517 437 182 | kontakt@finanseeg.pl | NIP: 1130987198